KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Akvarell 9108223
*
nr 910 8223
Ellen Jolin
(1854-1939), Sverige
Akvarell, Ellen Jolin (1854-1939), "Heideberg", motivet: 12 x 17
Ellen Jolin, född 1854 i Stockholm död där 1939, svensk målare, grafiker och författare.
Utrop:
800 kr
Såld:
300 kr
Sista tid för bud online:
måndag 8 september 2014
kl 18:58:17
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
5/9 09:55:06
1
Vinnande bud
8/9 17:32:32
2
250 kr
- Specialauktion
- Konstnär/Designer
Ellen Jolin
Ellen Jolin, född 1854 i Stockholm död där 1939, svensk målare, grafiker och författare.
Läs mer om Ellen Jolin
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller ellen jolin svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige vattenfärg
-
6678 Akvarell
Erik Viktorson (f. 1912), Sverige. Signerad, dater..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 18:52
-
6382 Akvarell
Frank C Belcher. Themsen med Tower Bridge. Signera..//
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 20:26
-
6303 Akvarell
Hjalmar Falk (1856-1938), Sverige. Signerad, Norrb..//
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 18:57
-
7048 Akvarell
Oidentifierad konstnär. Ej signerad, "Eva den mond..//
Aktuellt bud: 350 kr
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 18:49
-
6381 Akvarell
Olof Walfrid Nilsson (1868-1956), Kustmotiv. Signe..//
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 20:22
-
6578 Akvarell
Siri Magnus-Lagercrantz (1875-1944), Sverige. Ej s..//
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 20:22
*
Ellen Jolin
Ellen Jolin, född 1854 i Stockholm död där 1939, svensk målare, grafiker och författare.
Läs mer om Ellen Jolin
nr 910 8223
Ellen Jolin
(1854-1939), Sverige
Akvarell, Ellen Jolin (1854-1939), "Heideberg", motivet: 12 x 17
Ellen Jolin, född 1854 i Stockholm död där 1939, svensk målare, grafiker och författare.
| Utrop: | 800 kr |
|---|---|
| Såld: | 300 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 8 september 2014 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 5/9 09:55:06 | 1 | Vinnande bud |
| 8/9 17:32:32 | 2 | 250 kr |
- Specialauktion
- Konstnär/Designer
Ellen Jolin
Ellen Jolin, född 1854 i Stockholm död där 1939, svensk mÃ¥lare, grafiker och författare.Läs mer om Ellen Jolin
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller ellen jolin svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige vattenfärg
-
6678 Akvarell
Erik Viktorson (f. 1912), Sverige. Signerad, dater..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 18:52 -
6382 Akvarell
Frank C Belcher. Themsen med Tower Bridge. Signera..//
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 20:26 -
6303 Akvarell
Hjalmar Falk (1856-1938), Sverige. Signerad, Norrb..//
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 18:57
-
7048 Akvarell
Oidentifierad konstnär. Ej signerad, "Eva den mond..//
Aktuellt bud: 350 kr
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 18:49 -
6381 Akvarell
Olof Walfrid Nilsson (1868-1956), Kustmotiv. Signe..//
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 20:22 -
6578 Akvarell
Siri Magnus-Lagercrantz (1875-1944), Sverige. Ej s..//
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 20:22



