Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Akvarell 9108223



*

nr 910 8223


Ellen Jolin

(1854-1939), Sverige


Akvarell, Ellen Jolin (1854-1939), "Heideberg", motivet: 12 x 17


Ellen Jolin, född 1854 i Stockholm död där 1939, svensk målare, grafiker och författare.

Utrop:

800 kr

Såld:

300 kr

Sista tid för bud online:

måndag 8 september 2014
kl 18:58:17


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
5/9 09:55:06 1      Vinnande bud
8/9 17:32:32 2      250 kr



  • Specialauktion

  • Konstnär/Designer

Ellen Jolin

Ellen Jolin, född 1854 i Stockholm död där 1939, svensk målare, grafiker och författare.

Läs mer om Ellen Jolin
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller ellen jolin svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige vattenfärg
  • 6678 Akvarell
    Erik Viktorson (f. 1912), Sverige. Signerad, dater..//
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 18:52
  • 6382 Akvarell
    Frank C Belcher. Themsen med Tower Bridge. Signera..//
     

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 20:26
  • 6303 Akvarell
    Hjalmar Falk (1856-1938), Sverige. Signerad, Norrb..//
     

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 18:57
  • 7048 Akvarell
    Oidentifierad konstnär. Ej signerad, "Eva den mond..//
    Aktuellt bud: 350 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 18:49
  • 6381 Akvarell
    Olof Walfrid Nilsson (1868-1956), Kustmotiv. Signe..//
     

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 20:22
  • 6578 Akvarell
    Siri Magnus-Lagercrantz (1875-1944), Sverige. Ej s..//
     

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 20:22




Ladda ner broschyr